ویژگی های یک تشک خوب برای خواب راحت چیست؟

ویژگی-های-یک-تشک-خوب-برای-خواب

یک تشک خوب می تواند چه ویژگی هایی داشته باشد؟

از ویژگی های یک تشک خوب برای خواب راحت می توان به نرم بودن تشک اشاره نمود. در واقع کیفیت انتخاب تشک برای یک فرد مسئله ی بسیار مهمی می باشد که با توجه به مشغله های کاری و درگیری های زیاد انسان نیاز به استراحت خوب در شب و در هنگام خواب می باشد. بنابراین باید در هنگام خواب تشک بسیار راحت و آسوده داشته باشیم.

در واقع برای داشتن خواب راحت و دلچسب نیاز به تشک خوب داریم که راحت بودن آن می تواند در تمام عضلات بدن فرد تاثیر مثبت بگذارد اما در صورت عدم راحتی و کیفیت پایین تشک می تواند به عضلات بدن آسیب جدی وارد کند.

ویژگی های تشک خوب برای خواب عبارتند از:

  • در طول خواب باید حس راحتی و آرامش را در ستون فقرات و مفاصل بدن فرد بدهد.
  • باید از مقاومت و دوام بالایی در هنگام فشارهای ناگهانی برخوردار باشد.
  • تشکی که شما انتخاب کرده اید نباید خیلی سفت و یا خیلی نرم باشد باید خاصیت ارتجاعی مناسب داشته باشد.
  • تشک نباید بیش از حد تکان بخورد یعنی فردی که در موقع خواب هر لحظه که خودش تکان می خورد نباید تشک هم حرکت داشته باشد.
  • از تشک های طبی استفاده نمایید که از الیاف ضد باکتری و ضد حساسیت برخوردار باشند یعنی نوع پارچه تشک، استحکام و مقاومت آن و نوع دوخت تشک مرغوب و با کیفیت باشد.
  • تشک باکیفیت باید قابل شستشو باشد و شما بتوانید آن را تمیز نگه داری کنید.
  • تشکی که خریداری نموده اید باید از گارانتی و ضمانت نامه و خدمات پس از فروش برخوردار باشد که این استاندارد و مرغوبیت آن را نشان می دهد.
  • تشکی که شما استفاده می کنید باید از مواد اولیه مرغوب و خوبی تولید شده باشد و از بهترین تشک های طبی خوب می توان به تشک طبی اسفنج اشاره نمود که در هنگام خرید باید به تقلبی نبودن آن دقت نمایید.
ویژگی-های-یک-تشک-خوب-برای-خواب
ویژگی های یک تشک خوب برای خواب

افرادی که به فکر سلامتی جسمانی و روحی خود می باشند باید از تشک هایی که استفاده می کنند باید ویژگی هایی که در بالا به آن اشاره شد را داشته باشد.

متاسفانه امروزه بیشتر فروشندگان به جای تشک اسفنجی تشک های یونولیتی را به مصرف کننده عرضه می کنند که این تشک ها بسیار ارزان قیمت و سبک می باشد و بیشتر از چند ماه عمر نمی کنند و حتی نامرغوب بودن آن می تواند در اوضاع روحی فرد تاثیر منفی بگذارد.

با توجه به اینکه تشکی که خریداری می شود باید کیفیت خوبی برخوردار باشد اما باید علاوه بر مرغوب بودن در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم و در صورت داشتن ایراد  و نیاز به تعمیرات باید به موقع آن را رفع کنید تا باعث شود که تشک شما عمر بسیار زیادی داشته باشد.

باید دقت نمایید که تشک شما به صورت کامل روی صفحه تخت قرار گرفته باشد و از سایش یک گوشه یا خم بودن آن حتما جلوگیری کنید.

استفاده از محافظ تشکی باعث خواهد شد که در برابر مایعات، گرد و خاک و از نفوذ آلودگی به تشک جلوگیری شود و از این طریق شما می توانید از آن به مدت طولانی استفاده نمایید.

شستشوی منظم ملحفه های تشک می تواند عرق، چربی، گرد و خاک را از سطح تشک از بین ببرد و باعث می شود که داخل تشک شما همیشه تمیز و نوع باقی بماند و باعث خواهد شد که عمر تشک شما طولانی باشد.

 

ویژگی های یک تشک خوب برای خواب
ویژگی های یک تشک خوب برای خواب

 

نکاتی که در سالم نگه داشتن تشک باید رعایت کنید عبارتند از:

به صورت منظم تشک خود را شستشو و تمیز نمایید.

گاهی تشک خود را در زیر نور آفتاب قرار دهید تا رطوبت و گرد و غبار تشک شما به خوبی از بین برود.

به بچه ها اجازه ندهید که بر روی تخت بپرند زیرا فشار بیش از حد بر تشک وارد می شود و باعث می شود عمر کمتری برای مصرف کننده داشته باشد.

همیشه تشک خود را خشک نگه داری کنید زیرا اگر تشک خیس بماند باعث رطوبت و خرابی آن می شود و در صورت خیس شدن می توانید آن را با سشوار خشک نمایید تا رطوبت در آن باقی نماند.

ویژگی های یک تشک خوب برای خواب2
ویژگی های یک تشک خوب برای خواب

 

بهتر است در صورت استفاده طولانی مدت تشک خود را بچرخانید زیرا چرخاندن منظم آن می تواند فشار زیاد را بر روی آن کم کرده و باعث مقاومت بیشتر آن شود و فشار بر یک نقطه در طولانی مدت باعث شکستن مقاومت آن می شود.

داشتن ساس در منزل می تواند تشک شما را به سرعت به سمت نابودی ببرد و باید اجازه ندهید که ساس در تشک شما ماندگار شود و هر چه سریعترین با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی آن را از بین ببرید تا به تشک شما آسیب نزند.

در واقع شما باید در موقع خرید تشک به نوع کیفیت و جنس آن دقت نمایید و تشک باکیفیت باید ویژگی هایی که در بالا به آن اشاره شده است را داشته باشد و شرکتی که از آن خریداری کردید باید کاملا معتبر باشد از ضمانت و خدمات پس از فروش برخوردار باشد تا در صورت نیاز به تعمیر از آن بهره مند شوید.

همان طور که اشاره شد خواب راحت یکی از مسئله های مهم برای یک فرد می باشد و انتخاب درست تشک نیز می تواند تاثیر خیلی زیادی در بدن شخص ایجاد کند و در صورت استفاده نادرست از تشک های غیراستاندارد می تواند باعث کمر درد و پادرد در فرد ایجاد کند که هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی تاثیر منفی بگذارد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.